1950
Maciejewski komponuje Nokturn na skrzypce i fortepian.
październik – Maciejewski korzysta z gościnności Jana Tarnowskiego i przebywa w jego posiadłości w West Linton w pobliżu Edynburga (Szkocja) w celu dalszej pracy nad Requiem.
21 stycznia — umiera George Orwell.
25 czerwca — wojska Korei Północnej wkraczają do Korei Południowej. Początek trwającej 3 lata wojny koreańskiej.
Powstaje Stabat Mater Francisa Poulenca.
1951
Dzięki pomocy Rubinsteinów Maciejewski otrzymuje wizę amerykańską. Wraca ze Szkocji na kilka miesięcy do Szwecji, aby zlikwidować swoje sprawy przed wyjazdem do USA.
Powstaje kolejna kompozycja kameralna twórcy: Nokturn na flet, gitarę i czelestę.
11 maja – Maciejewski wyrusza w podróż statkiem do Ameryki
Po krótkim pobycie w Nowym Jorku, gdzie uzyskuje pomoc finansową na najbliższe lata, Maciejewski zatrzymuje się w Oshkosh w stanie Wisconcin u Felicji i Kazimierza Kranców. Stamtąd jedzie do posiadłości Artura Rubinsteina w Beverly Hills w Kalifornii.
13 lipca — w Los Angeles umiera Arnold Schönberg.
11 września — prapremiera ostatniej neoklasycznej opery Igora Strawińskiego — Żywot rozpustnika.
Powstaje Kreuzspiel Karlheinza Stockhausena — jeden z pierwszych przykładów muzyki punktualistycznej.
W Kolonii z inicjatywy Wernera Meyera-Epplera powstaje studio muzyki elektronicznej.
1952
Dzięki otrzymaniu stypendium Fundacji Huntington Hartford Maciejewski przeprowadza się do kolonii artystów w kanionie Santa Monica, o czym pisze w liście do ojca:
22 lipca — uchwalenie konstytucji PRL wzorowanej na ustawodawstwie radzieckim.
29 sierpnia — na festiwalu w Woodstock pianista David Tudor wykonuje 4’33” Johna Cage’a.
Powstaje jedno z najbardziej znanych „dzieł gorącej abstrakcji” — Blue Poles Jacksona Pollocka.
François Mauriac otrzymuje literacką Nagrodę Nobla.
1953
W marcu Maciejewski wynajmuje mieszkanie nad samym brzegiem Pacyfiku (Ocean Front). Spotyka tam słynnego gitarzystę, André Segovię.
Cały czas pracuje intensywnie nad Requiem. Ponieważ środki finansowe powoli się kończą, kompozytor podejmuję pracę akompaniatora w szkole baletowej w Santa Monica.
5 stycznia — w Théâtre de Babylone w Paryżu zostaje wystawiona sztuka Samuela Becketta – Czekając na Godota.
5 marca — umiera Sergiusz Prokofiew i Józef Stalin.
16 czerwca — wybucha powstanie w Berlinie Wschodnim, krwawo stłumione przez wojska radzieckie.
Instytut Literacki w Paryżu publikuje Zniewolony umysł Czesława Miłosza(w serii Biblioteka „Kultury”, t. 3).
1954
Maciejewski ostatecznie kończy pracę nad pierwszą częścią Requiem. W liście do rodziców pisze: „skończyłem pierwszą część mojego Requiem, co oznacza, że prawie trzy czwarte dzieła byłoby skomponowane.”
14 lipca — na lotnisku w Heathrow w Londynie ląduje Andrzej Panufnik. To chyba najbardziej spektakularna ucieczka artysty z komunistycznej Polski.
19 maja — w Nowym Jorku umiera Charles Ives.
3 listopada — w Nicei umiera Henri Matisse.
1955
Maciejewski otrzymuje stanowisko organisty i dyrygenta w polskim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles. W liście do rodziców pisał:
W październiku spotyka wybitnego dyrygenta – Rogera Wagnera, który po latach zdecyduje się na wykonanie jego Requiem w Music Center w Los Angeles.
21 lutego — Filharmonia Warszawska otrzymuje miano Narodowej.
6 maja — RFN zostaje przyjęta do NATO.
14 maja — w Warszawie zostaje podpisany Układ Warszawski. Miał on być odpowiedzią na militaryzację Niemiec Zachodnich i wstąpienie RFN do NATO.
25 czerwca — zostaje poświęcona kaplica Notre-Dame du Haut w Ronchemp. To dzieło Le Corbusiera należy do najciekawszych przykładów modernizmu w sztuce sakralnej.
12 sierpnia — umiera Tomasz Mann.
1956
Maciejewski jest coraz bardziej zdegustowany atmosferą panującą w kościele, w którym pracuje. Pisze o tym w liście do rodziców z 14 grudnia:
25 czerwca — wybuch strajku w Poznaniu, który przerodzi się w otwarty protest przeciwko władzy.
Od 10 do 20 października odbywa się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – później nazwany „Warszawską Jesienią”.
W studiu muzyki elektronicznej w Kolonii powstaje Gesang der Jünglinge Karlheinza Stockhausena, uważany za pierwsze arcydzieło muzyki elektronicznej. W tym samym roku powstaje też aleatoryczny Klavierstück XItego twórcy.
1957
Maciejewski żyje bardzo ascetycznie, poświęcając wszystkie siły pisaniu Requiem. W liście do rodziców 4 października pisze:
1 stycznia — powołanie do życia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.
We Włoszech zostaje wydana, przeszmuglowana z ZSRR, powieść Borysa Pasternaka — Doktor Żywago. Rok później Pasternak otrzyma za nią Nagrodę Nobla.
Pierre Boulez kończy III Sonatę fortepianową, będącą przykładem zastosowania aleatoryzmu w wielkiej formie wieloczęściowej.
1958
czerwiec – Maciejewski porzuca pracę w kościele i zamieszkuje u przyjaciela, Jacka Blackmana, gdzie ostatecznie kończy pracę nad Requiem. Marzy o wykonaniu swego dzieła w Polsce i nawiązuje kontakt z dawnymi znajomymi: Zygmuntem Mycielskim, Kazimierzem Sikorskim, Stanisławem Wiechowiczem i Tadeuszem Ochlewskim.
26 marca — w Katowicach ma miejsce prawykonanie Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.
3 października — premiera filmu Popiół i diament według powieści Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy.
5 października — proklamowanie V Republiki we Francji. Jej prezydentem zostaje Charles de Gaulle.
1959
9 sierpnia Maciejewski przyjeżdża do Polski z partyturą ukończonego Requiem. Zatrzymuje się najpierw u brata Zygmunta w Warszawie, a potem u rodziców w Lesznie.
Pierwszy utwór konkretny powstały w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia – Etiuda na jedno uderzenie w talerz Włodzimierza Kotońskiego.
Zostaje wydana powieść Güntera Grassa Blaszany bębenek, pierwsza część tak zwanej trylogii gdańskiej – niezwykły obraz skomplikowanych problemów Gdańska w latach 1924–1949.